Fıtık nedir?

Fıtık insan hayat kalitesini ciddi oranda düşüren oldukça önemli bir hastalıktır. Fıtığın oluşum evresini daha detaylı açıklamak gerekirse; örneğin kasık fıtıkları veya göbek fıtıkları doğumsal olarak zayıf bir noktadan çıkarak oluşmaktadır. Boyun fıtığı da yine boyun bölgesindeki bir organın zayıf bölgeden çıkması ve başka bir alana yerleşmesidir. Fıtık sorununda vücudun anatomik yapısı bozulmaktadır. Fıtıkta vücudun destek dokularının zayıf olduğu noktalardan dokular ve organlar normal anatomik yerlerinin dışına çıkarlar ve ağrıya neden olurlar. Bazı durumlarda fıtık, kişinin hayatını riske atabilir.

Fıtığın birçok çeşidi bulunmaktadır. Boyun fıtığı, kasık fıtığı, göbek fıtıkları en çok görülen fıtık hastalıklarındandır. Özellikle de erkeklerde kadınlara göre kasık fıtığının görülme riski daha fazladır .

Fıtığın oluşum nedenleri nelerdir?

Fıtığın oluşum sebepleri arasında doğuştan veya sonradan oluşan faktörler etkilidir. Fıtığın oluşum biçimleri, vücutta, fıtık olunan bölgede bulunan iç organların veya dokuların hassas olan bir kas alanından çıkarak cilt altında şişkinlik oluşturmasıyla meydana gelmektedir. Fıtığın oluşum biçimleri, oluştukları bölgeye göre de farklılık göstermektedir. Örneğin karın duvarı fıtıklarının %90’ı kasık fıtığıdır.  Kasık fıtıkları erkeklerde daha çok görülse de kadınlar da kasık fıtığı için risk grubundadır. Özellikle doğum sonrasında kapanması gereken kasık kanalının kapanmaması ile kasık fıtığı ortaya çıkabilir. Kasık fıtığı çeşitli durumlarda karın adalesinin zorlanması ile ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında göbek fıtığı daha çok kadınlarda görülen bir hastalıktır. Göbek çukuru tıpkı kasık kanalı gibi karın duvarının doğuma bağlı zayıf bölgeleri arasındadır. Bu yüzden kadınlar göbek fıtığı riski ile daha çok karşı karşıyadır. Kabızlık, kronik öksürük, ağır kaldırma, karın kaslarının zorlanması ile fıtık sorunu meydana gelebilir.

Fıtık kimlerde görülmektedir?

Her yaş grubuna mensup kadın ya da erkekler fıtık riski ile karşı karşıyadır. Fıtık; yeni doğan bir bebekten erişkin yaştaki herkese kadar görülebilen bir hastalıktır. Karın duvarı fıtıklarının yüzde 90’ı kasık fıtıklarıdır. Kasık fıtıkları da erkeklerde daha çok görülen bir rahatsızlıktır. Göbek ve kesi yeri fıtığı da yüzde 10’luk geri kalan kesimi oluşturmaktadır. Göbek fıtığı da kadınlarda daha çok görülmektedir. Fıtığın herhangi bir ilaç ya da egzersiz ile ilgili bir tedavisi yoktur. Fıtık sorunu teşhis edildikten kısa süre sonra cerrahi olarak tedavi edilmesi gereken önemli bir problemdir.