Kolonoskopi sırasında temiz bir görüntü için kalın bağırsağınızın tamamen boş olması gerekir. Dolayısı ile işlemin yapılacağı gün önce uygulamanız gereken bir diyet ve kalın bağırsağınızı boşaltacak bir ilaç kullanmanız gerekmektedir.

Aspirin ve benzeri ilaç kullanıyor iseniz kolonoskopiden 4 gün önce kesilmelidir. Ayrıca bildiğiniz herhangi bir ilaç alerjiniz varsa doktorunuza hatırlatmanız gerekmektedir.

İşlemden 4 gün önce susam, çörekotlu ve çekirdekli gıdalar almamanız önerilir. Örneğin keten tohumu,kivi, çekirdeği, üzüm çekirdeği, karpuz, çekirdeği, domates çekirdeği, dut,incir, çilek, müsli, çerez gibi.

İşlem günü aşağıdaki diyeti uygulamalısınız:

 • Sabah uyandıktan sonra işlemden 3 saat öncesine kadar sıvı berrak gıda alabilirsiniz. Yiyebileceğiniz berrak sıvı gıdalar;
 • Haşlama et suyu, tavuk suyu (Eti yasak sadece suyu! Et suyunun çok yağlı olmamasına dikkat ediniz.)
 • Çay, neskafe, komposto suyu (tanesiz), soda, gazoz, kola ve benzeri sıvılar
 • Posasız meyve suları, ıhlamur gibi bitkisel ve meyve çayları gibi berrak sıvı gıdalar olmalıdır. Bu hazırlığın yapıldığı gün süt ve ayran içmemeniz gerekir.

Diyet dışında kolonoskopi tetkikinin başarılı olabilmesi için bağırsağınızın çok iyi temizlenmesi gereklidir. Bu temizlik için vereceğimiz ilaç bir poşet içinde toz şeklindedir. Bir gece önce 3,5 litre içme suyunun içine bu toz şeklindeki ilacı karıştırıp buzdolabına koyunuz.

Ertesi gün (işlem günü) sabah hazırlanmış olan karışımdan her 10-15 dakikada bir 1 su bardağı içmeye başlayınız. Tüm solüsyon bitene kadar içiniz. Her içtiğiniz ilaçlı suyun arasında sevdiğiniz bir sulu gıdayı veya sevdiğiniz bir şekeri (meyveli bonbon) alabilirsiniz. Ayrıca ciklet çiğneyebilirsiniz .Bu ilaçlı sıvıyı içerken çok zorlanır iseniz limon veya portakalı dilim şeklinde kesip her bardaktan sonra ağzınızda posasını yutmamak şartı ile emebilirsiniz. Bu solüsyonun ancak yarısına geldiğinizde tuvalete çıkmaya başlayacaksınız. Sıvı bittikten yaklaşık 10-15 dakika sonra  tuvalete gitme ihtiyacınız bitecektir.

Tuvalete çıkmaya başlamadan eczanede aldığınız Popolin kremini anüs çevresine sürer iseniz pişik olmayı önlersiniz. Her tuvalet sonrası iyice kuruladıktan sonra popolin kreminizi yenileyebilirsiniz.

Kolonoskopi işlemi:

 • İşlemden önce  üzerinizi değiştirmeniz ve bizim vereceğimiz gömleği giymenizi isteyeceğiz. Kolunuzdan damar yolu açılacak ve rahatlatıcı ilaçlar anestezi doktorumuzun eşliğinde buradan verilecektir.
 • Bu arada monitöre bağlanıp tansiyon, nabız ve solunumunuz takip edilecektir. Kolonoskopi işlemi yaklaşık 20-25 dakikadır.
 • İşleminiz bittikten sonra uyanma odasında istirahate alınacaksınız. Bu sürenin sonunda refakatçinizin eşliğinde veya tek başınıza fakat araba kullanmadan taksi eşliğinde eve gitmenizi ve rahat bir ortamda en az 2-3 saat dinlenmenizi öneririz.
 • İşlemin yapıldığı gün en az 4 saat kadar araba kullanmak gibi dikkat gerektirecek araç kullanmamanızı tavsiye ederiz. İşlem sonrası 1-2 saat boyunca ilaçlara bağlı unutkanlık olabilir, dolayısı ile söz verecek işler yapmamanızı öneririz.

Kolonoskopi işleminden sonra yediğiniz yemeklerde dikkat etmeniz gerekenler:

 • Gaz yapıcı özelliği olan; kuru baklagiller, çiğ sebzeler ve asitli içeceklerden kaçının.
 • Ayrıca size polipektomi yapılmış ise 1 hafta alkol ve kan sulandırıcı ilacınızı da almamanız gerekli.
 • Polipektomi yapılmamış olsa dahi işlem günü alkol almayınız.