Safra depolama yetisine sahip ve sindirim için gerekli olan miktarı bağırsaklara aktaran organ, safra kesesidir. Safra kesesi hastalıkları genellikle karın bölgesinde ağrı ve hazımsızlık şeklinde belirti verirken, hastalığın türüne ve yerine göre farklı belirtilere yol açabilir.

Safra kesesi taşları

Safra kesesi taşları safra kesesinin en yaygın görülen hastalığıdır ve en sık görülen taşlar kolestrol taşlarıdır. İlerleyen yaşa bağlı olarak safra kesesi taşlarında artış yaşanabilmektedir. Safra kesesi taşlarının görülme riski kadınlarda erkeklere nazaran daha fazladır.

Safra kesesi taşlarının belirtileri nelerdir?

Safra kesesi taşlarının en sık neden olduğu şikayet ve önemli belirti; yemeklerden sonra başlayan karın ağrısıdır. Ağrı özellikle karnın sağ üst tarafında hissedilir ve sırta vurur. Safra kesesi taşlarının ilerleyen evrelerinde ağrılar kronikleşebilir ve gittikçe yoğunlaşır. Tüm bu belirtilerin yanında bulantı, iştah kaybı, kusma ve sarılık gibi şikayetlere de yol açabilir.

Safra kesesi taşlarının nedenleri

Safra kesesi taşlarının oluşmasında birden çok neden aktif rol oynayabilir. Akut kolesistit yani safra kesesi iltihaplanması ve bu iltihaba bağlı olarak safra kesesinin delinmesi safra kesesi taşlarının önemli nedenleri arasındadır. (Bu bilginin safra taşlarının nedeniyle bir alakası yok)

Safra kesesi akut iltihabı ( Akut Kolesistit )

Akut kolesistit safra kesesinde meydana gelen iltihaplanmadır. Yaşanan bu iltihaplanma sonucu safra kesesi duvarında kalınlaşma ve ödem oluşur. Akus kolesistitinin en büyük nedeni safra kesesi taşlarının safra kesesi kanaklını tıkamasıdır.. Bunun dışında safra kesesi taşı olmadan akut kolesistit gelişebilir ama bu çok nadir görülen bir durumdur.  Akut kolesistitin belirtileri de safra kesesi taşlarının belirtileriyle benzerlik gösterir. Karnın sağ üst tarafında yaşanan ağrının yanında şiddetli karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve ateşlenme de safra kesesinde akut iltihaplanma olduğunun göstergesi olabilir.

Yukarıdaki belirtileri yaşayan bir kişi mutlaka uzman bir doktora gitmeli ve gereken önlemleri almalıdır.

Safra yolu kistleri

Safra yolu kistleri ana safra kanalları ile birlikte karaciğerin içindeki safra kanallarının anormal genişlemesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Safra yolu kistlerinin oluşum nedeni tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Ancak bu kistler hem doğumsal hem de edinsel olabilmektedir. Safra yolu kistlerinin farklı tipleri mevcuttur ve ana safra kanalını tutan genişleme en yaygın görülen safra yolu kistlerindendir.

Safra yolu kistlerinin en büyük belirtileri safra yolunun tıkanması, karaciğer apsesi ve ateşlenmedir. Bu belirtilerin söz konusu olduğu durumlarda zaman kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekmektedir. Safra yolu kistlerinin kesin olarak tanımlanabilmeleri için ultrasonografi, MRCP, ERCP ve bilgisayarlı tomografi gibi yöntemler gerekmektedir.  Safra yolu kistleri kanser riski de barındırdıkları için kistin tedavi edilmesi oldukça önem teşkil eder.

Safra kesesi kanseri

Safra kesesi duvarından kaynaklanan kötü huylu tümörlerdir. Safra kesesi duvarındaki bu tümörler biyolojik yapıları gereği çok agresiftir ve yayılım gösterme eğilimindedir. Hastalığın sebepleri arasında; safra kesesi taşları, polipler, obezite gibi nedenler yer almaktadır. Safra kesesi kanserinin en sık görülen belirtileri, sarılık ve şiddetli karın ağrısıdır. Hastalığın kesin tanısı için bilgisayarlı tomografi hastalığın kesin tedavisi içinse cerrahi müdahele gerekmektedir.

 

Safra kesesi hastalıkları ve Safra Kesesi Koruyucu Cerrahi hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen safratasim.com ‘u ziyaret ediniz.